Uroczysta inauguracja synodu

 

 

Uroczystą Mszą Świętą koncelebrowaną, pod przewodnictwem metropolity warszawskiego kard. Kazimierza Nycza, 17 października br. rozpoczął się w archikatedrze Św. Jana Chrzciciela, diecezjalny etap synodu o synodalności. Homilię z kolei wygłosił biskup pomocniczy Archidiecezji Warszawskiej Piotr Jarecki, który wyjaśnił znaczenie słowa „synod”, pochodzącego z języka greckiego. Oznacza ono „przemierzanie drogi razem”, namysłem całego Kościoła nad nim samym.  

 

Pytamy: Jakim jesteśmy Kościołem? Co myślimy i mówimy o sobie samych? Czy jesteśmy rzeczywistą wspólnotą sióstr i braci zwołanych w Duchu Świętym i podążających razem przez drogę ziemską do domu Ojca Niebieskiego? Czy dajemy prowadzić się przez Ducha Świętego? Czy Kościół traktujemy jako swój dom, swoją wspólnotę, w którą angażujemy się, bierzemy za nią odpowiedzialność i włączamy się w niezbywalny mandat tej wspólnoty, to znaczy mandat misyjny? – mówił ks. bp. Podkreślił jednocześnie, co jest niezwykle istotne, że w modlitwę i konsultacje synodalne powinny włączyć się różne środowiska poza i ponad parafialne. 

Zrzeszenia katolickie, środowiska naukowe, ludzie przeżywający kryzys wiary, ci, którzy dokonali apostazji – niech powiedzą, dlaczego – ludzie biedni, wykluczeni, młodzież, która coraz częściej zaczyna stronić od Kościoła. Zaproszeni są wszyscy. Chodzi tylko o wytworzenie atmosfery braterstwa, wzajemnego zaufania, woli ubogacania się zdaniem usłyszanym od brata czy siostry, choćby było ono diametralnie różne od moich przekonań. Prośmy, by Duch Święty uzdolnił nas do podążania razem drogą wolności w poszukiwaniu prawdy w miłości – zachęcał bp Piotr Jarecki.

 

 

 

Każde spotkanie powinno mieć charakter modlitewno-dyskusyjny, kontynuował ks. bp, dodając, że jest to ważna wskazówka na styl modlitwy i konsultacji synodalnej: spotkanie – wysłuchanie – rozeznanie. Na początku trzeba spotkać się z braćmi i siostrami w Chrystusie. Trzeba wzajemnie wysłuchać się, wniknąć w to, co mówi druga osoba bez uprzedzeń. W końcu, po rozeznaniu dokonać wyjaśnienia, dojść do wspólnych wniosków. Trzeba na początku wejść w intymny kontakt z Bogiem, przeżyć Jego ojcostwo, gdyż jest to konieczny warunek, byśmy spotkali się jako bracia i siostry Jedynego, Niebieskiego Ojca. Trzeba chcieć i potrafić wsłuchiwać się w Jego wolę, prosić o Jego mądrość, co pomoże każdemu z nas we właściwym rozeznaniu. Dlatego koniecznym elementem pracy synodalnej jest adoracja – podkreślił bp. Jarecki.

Na zakończenie Mszy Św, kard. Nycz wręczył płonące świece synodalne powołanym osobom kontaktowym ds. synodu. Odebrali je: ks. Matteo Campagnaro, Beata Chojnacka i Piotr Szular. Od tej pory świece synodalne płoną we wszystkich parafiach archidiecezji warszawskiej.Nawet jedna płonąca świeca może zapalić tysiące i miliony zgaszonych. A tysiące i miliony zgaszonych świec nie są w stanie zapalić nawet jednej - mówił symbolicznie o synodalnej odnowie bp. Piotr Jarecki, podczas inauguracji diecezjalnego etapu XVI Synodu Biskupów.

Naszą franciszkańską parafię Matki Bożej Anielskiej, podczas uroczystej inauguracji diecezjalnego synodu, reprezentowały trzy osoby świeckie (na zdjęciu od lewej): Joanna Berłowska, Dariusz Piętka i Barbara Jelonek.