Ks. Franciszek Blachnicki jest założycielem Ruchu Światło – Życie. Domowy Kościół jest jego odnogą, ukierunkowaną na duchowość małżeńską, której celem jest dążenie ku Bogu w jedności ze współmałżonkiem.
Duchowość małżeńska proponowana w ramach Domowego Kościoła jest realizowana poprzez przyjęcie elementów formacyjnych, nazywanych zobowiązaniami – darami. Są to:
* codzienna modlitwa osobista, połączona z lekturą Pisma Świętego,
* regularne spotkanie ze słowem Bożym,
* codzienna modlitwa małżeńska jako wspólne stawanie przed Panem,
* codzienna modlitwa rodzina jako wspólnoty zanurzonej w Bogu,
* comiesięczny dialog małżeński i wynikająca z niego
* reguła życia (systematyczna praca nad sobą),
* uczestnictwo przynajmniej raz w roku w rekolekcjach formacyjnych.
Nie są one celem samym w sobie, ale środkiem do celu. Ich realizowanie odbywa się w małżeństwie poprzez codzienny wspólny wysiłek małżonków, podejmujących i realizujących poszczególne zobowiązania oraz poprzez wzajemną pomoc małżeństw w kręgu w dążeniu do Chrystusa (idea małej grupy jako środowiska koniecznego do wzrostu wiary).
Do wspólnoty mogą należeć wszystkie małżeństwa sakramentalne. Wspólnota Domowego Kościoła składa się strukturalnie z kręgów. W jednym kręgu może być od 4 do 7 par. Uwieńczeniem codziennej pracy duchowej w ramach domu-rodziny jest comiesięczne spotkanie kręgu. Odbywa się ono w domu jednej par z kręgu. Spotkanie takie trwa ok 3 godzin i składa się z 3 części: dzielenia życiem przy wspólnym poczęstunku, części modlitewnej i części formacyjnej. Natomiast uwieńczeniem pracy członków wspólnoty w całym roku formacyjnym są rekolekcje wakacyjne.
Wszystkie pary zainteresowane wspólnotą Domowego Kościoła zachęcamy do odwiedzenia strony ruchu krajowej (http://www.dk.oaza.pl/) i diecezjalnej (http://www.oaza.warszawa.pl/dk/v5/) oraz do kontaktu z osobą koordynującą w naszej parafii: Joanna Gąsior (tel. 669713269).