21 czerwca 2026
W niedzielę 21 czerwca 2026 roku w II Ogrodzie Jordanowskim odbył się już VI Rodzinny Piknik ze św. Antonim. Wydarzenie zostało zorganizowane dzięki współpracy Parafii Matki Bożej Anielskiej na Mokotowie oraz Dzielnicy Mokotów m.st. Warszawy. Inicjatywa, której gospodarzami byli Proboszcz Parafii Matki Bożej Anielskiej o. Gerard Kołatek OFM oraz Burmistrz Dzielnicy Mokotów Rafał Miastowski, po raz kolejny zgromadziła mieszkańców, parafian i przyjaciół naszej wspólnoty. Tegoroczny piknik był pięknym przykładem współpracy Kościoła, samorządu i lokalnych instytucji. Do organizacji aktywnie włączyła się również Dyrektor II Ogrodu Jordanowskiego Pani Małgorzata Burdziłowska, dzięki której uczestnicy mogli spotkać się w doskonale przygotowanej przestrzeni sprzyjającej rodzinnemu wypoczynkowi i integracji. Wspólnym celem wszystkich zaangażowanych było stworzenie miejsca spotkania dla mieszkańców Mokotowa, a jednocześnie promocja wartości bliskich naszej franciszkańskiej wspólnocie: życzliwości, wzajemnej pomocy, otwartości i budowania wspólnoty. Dużym zainteresowaniem cieszyło się stoisko Parafialnego Zespołu Caritas, kierowanego przez Panią Hannę Fijałkowską. Wolontariusze z Duszpasterskiej Rady Parafialnej oraz innych wspólnot działających przy parafii, przygotowali pyszne domowe ciasta, kawę, herbatę, chłodne napoje oraz tradycyjne kanapki ze smalcem i ogórkiem, które szybko zyskały grono swoich sympatyków. Stoisko było miejscem spotkań, rozmów i integracji, a także okazją do zaprezentowania działalności charytatywnej prowadzonej przy parafii. Miłą niespodzianką były popularne polskie słodycze - Krówki, zamówione specjalnie na piknik przez o. Gerarda a także przysłane z Pustelni Złotego Lasu w Rytwianach, pokamedulskiego klasztoru, rozdawane przez ministrantów z naszej parafii. Ważnym punktem programu był również konkurs wiedzy o historii Parafii Matki Bożej Anielskiej i św. Franciszku z Asyżu. Uczestnicy mogli sprawdzić swoją znajomość historii parafii, franciszkańskiej duchowości oraz postaci Założyciela Zakonu Braci Mniejszych. Konkurs pokazał, że parafia to nie tylko miejsce kultu, ale także wspólnota posiadająca bogatą historię i tożsamość, którą warto poznawać i pielęgnować bo jest związana z Prymasem Tysiąclecia – Stefanem kard. Wyszyńskim, który wymodlił i pobłogosławił budowę franciszkańskiej świątyni. Na scenie, przez całe popołudnie, odbywały się występy artystyczne. Publiczność oklaskiwała Kapelę z Chmielnej, uczniów Szkoły Podstawowej nr 202, Zespół Służewianki oraz młodych artystów z Młodzieżowego Domu Kultury. Finałem wydarzenia był koncert zespołu Dromenca, którego repertuar inspirowany kulturą romską porwał uczestników do wspólnej zabawy. Nie zabrakło także licznych atrakcji dla dzieci i całych rodzin: dmuchańców, warsztatów plastycznych i rękodzielniczych, nauki gry w szachy, konkurencji sportowych, pokazów oraz zabaw przygotowanych przez współorganizatorów wydarzenia. Dzięki zaangażowaniu wielu instytucji piknik stał się prawdziwym świętem lokalnej społeczności. Serdecznie dziękujemy Burmistrzowi Dzielnicy Mokotów Panu Rafałowi Miastowskiemu za współpracę i wsparcie organizacyjne, o. Gerardowi Kołatkowi OFM za inicjatywę i opiekę nad wydarzeniem, Pani Małgorzacie Burdziłowskiej dyrektor II Ogrodu Jordanowskiego za zaangażowanie i gościnność, Pani Hannie Fijałkowskiej i Parafialnemu Zespołowi Caritas oraz grupom działającym przy parafii za ogrom pracy włożonej w przygotowanie stoiska, wszystkim sponsorom, wolontariuszom oraz uczestnikom. Dzięki wspólnemu wysiłkowi VI Rodzinny Piknik ze św. Antonim stał się pięknym świadectwem tego, że parafia i lokalna społeczność mogą razem tworzyć wydarzenia, które integrują, inspirują i budują dobro. Do zobaczenia za rok! Sławomir Makoś Barbara Jelonek