Cotygodniowy przegląd prasy katolickiej.

Gość Niedzielny
„Czy klerykalizm jest największą chorobą Kościoła? I czy właściwą reakcją na niego jest „zdrowy antyklerykalizm”? Zapytaliśmy o to cztery osoby, reprezentujące różne środowiska w Kościele” – czytamy w „Gościu Niedzielnym”. Na to pytanie odpowiedziała m.in. Marta Titaniec, prezes Zarządu Fundacji Świętego Józefa KEP. „Dla mnie klerykalizm to brak możliwości i szans na dostrzeżenie odmiennej perspektywy, a w konsekwencji zawężona wizja wspólnoty Kościoła. I niekoniecznie ta postawa wynika z osobistego nastawienia czy braku chęci, ale również bardzo mocno z faktu, że nie dano kiedyś narzędzi do odszyfrowywania rzeczywistości, nie pokazano, że istnieje również coś poza horyzontem, który widzimy” – podkreśla Marta Titaniec.

Idziemy
„Miliony ludzi musiało porzucić swoje mieszkania i tułać się po wszystkich kontynentach. Uchodźcy są dziś jednym z największych problemów świata, a od ponad roku także Polski. Dlaczego tak się dzieje?” – pisze o tym Piotr Kościński na łamach „Idziemy”. „Część kościołów w nadchodzącą zimę będzie nieogrzewana. Ale najgorzej jest tam, gdzie z różnych względów zawiesza się odprawianie niedzielnych Mszy św.” – zauważa z kolei w swoim tekście Anna Meetschen.

Niedziela
O trudnej przeszłości anglikanów i katolików pisze w „Niedzieli” Jonathan Luxmoore. „Wyraźna obecność symboli religijnych w majestatycznych ceremoniach po śmierci Elżbiety II przypomniała, że wiara chrześcijańska jest wciąż żywa w Wielkiej Brytanii, że była ważna dla królowej, a także dla wielu otaczających ją ludzi” – czytamy.